Sauna ostmise ABC ehk kuidas kindlustada endale parim saun

Naine-saunas

 

Eestlastel on ajast aega olnud ikka erinevaid traditsioone, millest mitmed tulevad ja lähevad, aga on ka neid, mis tulevad ja jäävad. Üks nendest vankumatutest traditsioonidest on kindlasti saun. Saun on see, mis liidab inimesi, lõõgastab ja tervendab meie keha ning värskendab vaimu. Saun on miski, mida peab iga inimene vähemalt kord elus kogema. Ning nagu vanarahvas ütleb: “Igas õiges majapidamises peab üks saun ka ikka olema!”. Nii et kuidas siis endale selle ideaalse sauna valik kindlustada?

 

Sauna imeline mõju

 

Enne kui laskume süvitsi saunamaailma telgitagustesse ja hakkame just sulle seda kõige sobilikumat sauna otsima, on tähtis üle käia mõned saunatamise põhitõed. Seetõttu vaatame üle, miks üldse saun inimeste seas nii kõrgelt hinnatud on ja mida üks saunaseanss ühele saunajatale pakub.

Sauna muudab eriliseks tõsiasi, et sellel on positiivne mõju nii inimese kehale kui ka meelele. Kõige suuremad positiivsed tegurid on:

 • Hügieen – see on üks peamisi põhjuseid, miks inimesed üldse saunas käivad. Sauna otsene kasu tervisele on ilmne: saunas keha higistab, mis on hea puhtuse saavutamiseks ning kasulik naha tervisele.
 • Aurude sissehingamine on hea hingamisteedele.
 • Märkimata ei saa jätta ka sauna sotsiaalset efekti – kõik kõige tähtsamad jututeemad ja põletavamad küsimused leiavad just saunas oma kõlapinna ja lahendused.
 • Külma vee protseduurid saunas mõjuvad väga hästi saunalise vereringele. Saun aitab parandada südame veresoonkonna jõudlust ning muuhulgas põletab ka kaloreid (!).
 • Saun aitab lõõgastuda – peale sauna tunneb inimene end tihti väsinuna ning garanteeritud on ka pikk ja sügav uni. Samas järgmine päev ollakse seevastu puhanud, värsked ja energilised.

Nii et kui kõik eelmainitud hüved kokku liita, on tulemuseks tugeva tervise, avatud meele ja värske kehaga õnnelik inimene. Kas see ei ole mitte eesmärk, mille poole me kõik püüdleme?

 

Erinevad saunatüübid

 

Nüüd, kus sauna imeline mõju meie kehale ja hingele on meelde tuletatud, oleks mõistlik end kurssi viia ka saunamaailma telgitagustega. Seega järgnevate lõikude jooksul leiad loodetavasti tänu saunade kirjelduste ja oma kujutluspildi koostööle endale selle ideaalse sauna, mis sinu eelistusi ja vajadusi kõige paremini täidab.

Kuigi saunade liike on maailmas väga erinevaid, vaatame siinkohal kolme kõige tuntumat tüüpi – leilisaunad, aurusaunad ja infrapunasaunad. Kõik saunatüübid pakuvad kasutajatele palju sarnaseid eeliseid, kuid viis, kuidas saunalised nende kolme sauna parimaid omadusi ja mõjusid kogevad, on märkimisväärselt erinev.

 

Leilisaunad

 

Leilisaun-kibu

 

Nagu nimi end juba paljuski reedab, on leilisauna eripäraks see, et seal saab visata leili. Siinkohal peame silmas kõiki saunatüüpe, kus leili viskamine on võimalik, kuid eks kõige levinum neist on tänapäeva Soome saun. Seda tüüpi saunas istutakse puitvoodriga ruumis, mida kütab kividega täidetud keris. Soome sauna suurim võlu seisnebki selles, kui kuumadele kividele valada vett ehk nn visata leili. 

Leili kogemuse suurendamiseks võib vette lisada ka aroomaineid ja taimeleotisi, aga kõige traditsioonilisem saunalõhn tuleb loomulikult ikkagi kaseviha leotisest, kui kasevihta kerise kohal aurutatakse. 

Väga tähtis on meeles pidada, et kuigi traditsioonilised saunad soojenevad tavaliselt 120 kraadini, tekib selle tulemusena puidu utmine, mis eraldab ruumi mürgist vingugaasi ja suurendab drastiliselt sauna süttimise ohtu. Seetõttu hoitakse teadlikult sauna temperatuuri kuni 100 kraadi peal, kuid tervislikuks hinnatakse siiski alla 90-kraadist temperatuuri. 

Kõrgete temperatuuride puhul hoitakse sauna õhk suhteliselt kuiv, mistõttu visatakse leili madalamatel temperatuuridel, sest see tõstab kuumatunnet ja paneb keha intensiivsemalt higistama. Kuigi pikema kütmisajaga saunad annavad parema saunaelamuse, võtab tänapäevase plekk-kerisega sauna kütmine aega 30-40 minutit, et jõuda piisava leilitempratuurini.

Leilisaunade üks peamisi eeliseid on see, et kasutajad saavad sauna temperatuuri ja niiskust oma saunatsükli ajal kontrollida, peamiselt muidugi leiliruumi ukse avamisega. Aga ka leili viskamisega saab saavutada sobiva niiskuse ja temperatuuri taseme, mille järel end külmas vees karastades saab saunaelamust veelgi mõnusamaks muuta. 

Saunatajetel on soovitatav veeta saunas 10-15 minutit, et kogeda sauna parimaid omadusi, ent selleks, et sauna positiivset mõju võimendada, käiakse tihtipeale saunas lausa mitu ringi. Traditsioonilist sauna kasutavad saunalised peaksid veenduma, et nii enne kui ka pärast saunas käimist tarbitakse piisavalt vett. Seetõttu on üks korralik joogivee kann iga saunaõhtu lahutamatu osa.

Muuhulgas tasub ära märkida, et Soome saunas higistab inimene rohkem ja võib tunda ka rohkem kuumust kui auru- ja infrapunasaunas. Ent üks on aga kindel – kui sa pead lugu leilist, vihtlemisest ja külmas vees suplemisest, on leilisaun just sinule.

 

Infrapunasaunad

 

Infrapunasaunad

 

Infrapunasaun on sarnase disainiga kui tänapäeva Soome saun, s.t saun on samuti puitvoodriga. Küll aga eristab neid kütmisviis – infrapunasaunas tehakse seda infrapuna valgusega, mitte kividega kaetud kerisega nagu Soome saunas.

Infrapunasaunas eraldab kiirgaja infrapunalaineid, mis tekitavad saunas soojust. Infrapunasauna üheks positiivseks erinevuseks on veel see, et seda sauna saab kasutada kohe, sest infrapuna ei soojenda õhku ega ka kerisekive, vaid otse inimese keha. Seetõttu pole ka temperatuurid nii kõrged kui leilisauna puhul, jäädes 60 kraadi ringi. Sellest hoolimata hakkab ka infrapunasaunas inimene kindlasti higistama, sest infrapunaenergia tungib kehasse, tõstes seeläbi kehatemperatuuri.

Kuigi temperatuur on saunas madalam ja tihtipeale tekib tahtmine saunas kauem viibida, on sarnaselt traditsioonilistele saunadele ka infrapunasauna seansi soovitatav pikkus 10-15 minutit. Samuti on ka siin tähtis ohtralt vett tarbida, sest infrapunasaunas valitseb kuivus, mis ajab kehast suures koguses vedelikku välja.

 

Aurusaunad

 

Aurusaunad

 

Aurusaunade ajalugu on pikk. Tänapäeval tuntakse aurusaunana Türgi sauna, mis omakorda tuleneb Vana-Rooma termidest. Aurusaunas on kütteks aur, mis tuleb spetsiaalsest aurugeneraatorist. See asub reeglina sauna kõrvalruumis ja on ühendatud lisaks vooluvõrgule ka veevõrku. 

Aurusaunas paraku leili visata ei saa, sest saunaruum koosnebki ainult istekohtadest ja eelmainitud aurugeneraatori düüsist, mis reeglina on suunatud saunalavast eemale, sest sealt puhub kõrvetavalt kuuma auru. Muuhulgas paikneb lae servas ka andur, mis on tihedas koostöös aurugeneraatoriga – kui andur annab signaali temperatuuri langemise kohta, käivitub generaator ja hakkab saunaruumi kuuma auru juurde puhuma. Kui aga andur annab märku temperatuuri tõusmisest, lõpetab generaator auru tootmise.

Kuna aurul on komme saunapindadel kondenseeruda, peavad pinnad olema korraliku veekaitsega ja ehitusel peab arvestama ka asjaolu, et seinale ja laele kondenseerunud vesi soovib põrandale voolata. Seetõttu peavad aurusaunas olema kõik pinnad vertikaalsed, kumerad või kaldu, arvestades vee loogilist kulgemise suunda.

Muuhulgas tuleks aurusauna ja tegelikult ka traditsioonilise sauna ostmisel arvestada, et saunas on väga suur osakaal aurul. Küll aga võivad aurul olla hoonele ebameeldivad mõjud, alates puidu mädanikest kuni majaseenteni välja. Seega peab saunaehitust kaaludes kindlasti protsessi hoolikalt läbi mõtlema, soovitatavalt ka spetsialistiga nõu pidama ja eriti pöörama tähelepanu ventilatsioonile sauna ümbritsevas ruumis.

Aurusaunas hoitakse temperatuuri tavaliselt 43-46 kraadi, õhuniiskust 100% juures. Soovi korral saab saunaõhku “rikastada” ka aroomi- ja ravilisanditega. See tekitab aurusaunas pideva, meeldivalt sooja udupilve, mis avab hetkega kõik ihupoorid. 

Aurusaun ei ole olemuselt kuum nagu leilisaun ega kuiv nagu infrapunasaun, kuid ka siin tasuks pidevalt organismi veevarusid täiendada. Samuti nagu juba heaks praktikaks on saanud, tasuks ka siin seansi pikkus hoida 15-20 minuti ringis, mille järel värskendada end ühe kerge duši ja hiljem jahedamas õhus lõõgastumisega.

Aurusauna kogemust saab rikastada soolasauna protseduuridega, mille käigus hõõrutakse end meresoola või spetsiaalse saunasoolaga. Saunasoolad on valmistatud tavaliselt mitme soola, mee ning kuivatatud ja peenestatud ürtide segust. Soolaga hõõrumine aitab vabaneda vanast nahast, tänu millele jääb puhas nahk eriti pehme ja siidjas.

Lisaks soolasauna traditsioonidele sobivad aurusaunas proovimiseks hästi ka mudaprotseduurid, ent sellisel juhul tasuks alustada ikkagi põhjalikust eeltööst, et leida enda jaoks parima toimega ravimuda, mitte piirduda esimese ettejuhtuva porilombi poolt pakutavaga.

Sõltumata sellest, kas täiendada oma aurusauna seanssi ka muda- või soolaprotseduuridega, on ka tavalisel aurusaunal mitmeid häid külgi. Eelkõige mõjub aurusaun tervendavalt nahale, hingamisteedele ja häälepaeltele, ent leevendust leiavad ka mitmed liigesevaevused ja unehäired. Samuti aitab aurusaun ohtralt kaloreid põletada.

 

Mida võtta arvesse sauna ostmisel?

 

Loodetavasti juhtisid kolme enamlevinud sauna põhjalikud kirjeldused sind juba õigetele radadele ning tõenäoliselt said enda mõtetesse selgust, milline saunatüüp just sinule kõige paremini sobiks ja meeldiks. Nüüd, kus saunatüübi nn maitseeelistus on juba selgem, on aeg hakata mõtlema, kuidas sinu saun välja võiks näha, kuhu see paigutada või mis tähtsad sammud veel enne ostu läbi peaks käima.

Vaatame nüüd koos üle kõige tähtsamad küsimused ja reeglid, mida sauna ostmisel kindlasti arvestama peaksid:

 1. Eelkõige hinda oma rahalisi ja ruumilisi võimalusi;
 2. Pane paika, kuhu saun rajatakse (nt vannituppa, korterisse, elumajja või õue);
 3. Kalkuleeri, mitu kohta peaks saunas olema;
 4. Vii ennast kurssi erinevate saunatüüpidega ja vali välja enda eelistusi silmas pidades oma lemmik;
 5. Aruta sauna ostmist ka oma saunasõpradega – neil võib olla sulle häid nõuandeid jagada;
 6. Mõtle välja, milliseid lisafunktsioone sa sauna soovid (dušš, kümblustünn jms);
 7. Uuri, kas soovitud sauna on võimalik osta, peab selle meistrimeestelt tellima või tuleks saun hoopiski ise teha.

Vaatame tähtsamaid punkte ka lähemalt.

Kuhu saun paigutada?

Sauna valimisel on oluline läbi mõelda, kus saun täpsemalt paiknema võiks hakata. Võib-olla on selleks asukohaks sinu korteri vannituba, elumajas spetsiaalne ruum või otsustad hoopiski välisauna kasuks. Teades, kuhu oma sauna paigutada soovid, saad oma valikut kitsendada, et leida just see saun, mis sobib eelistatud asukohta ja millel on ühtlasi ka kõik soovitud omadused.

Kui näiteks soovid oma koduhoovi või aeda kaunistada modernse välisaunaga, tuleb arvesse võtta ruumilisi võimalusi ning seejärel valida optimaalsema suurusega saun. Ent abi leidmiseks ja spetsialisti soovituste saamiseks ei pea sa kaugelt otsima, sest Nomwoodil on eri suuruses välisaunade ehituses rikkalik kogemustepagas

Mida teha, kui sauna jaoks ruumi justkui enam polegi?

Üks suurimaid murekohti, mis mitmeid saunahuvilisi sauna ostmisest siiski tagasi hoiab, on ruumipuudus. Ent hea uudis on see, et isegi kui sinu majapidamine on justkui 99% ulatuses juba lõpuni täidetud ja viimistletud, siis Nomwoodi abiga saab luua ka eritellimusel saunu, mis just sinna 1% sisse ära mahuvad – olgu selleks tühi kõrvaltuba või nurgatagune, pisike aialapp või majaesine.

Näiteks kui sinu kodus seisab tühjana avatud kelder, on see ideaalne koht, kuhu oma isiklik privaatspaa luua. Paljude majaomanike jaoks on jäänud keldrite potentsiaal maksimaalselt kasutamata, sest pole piisavalt asju, mida seal hoiustada. Seega olekski see ideaalne koht, kus uus renoveerimisprojekt sauna kujul ellu viia. Samuti sobib saunaruumiks suurepäraselt näiteks nüüdseks suureks kasvanud väikelapse või hiljuti kooli lõpetanud ja välja kolinud lapse tuba – tuleb vaid avatud silmadega kodus ringi vaadata ja olla leidlik võimaliku saunaruumi otsinguil.

Kusjuures, Nomwoodi saunade valikus on olemas ka n-ö kaasaskantavad mudelid, mida saab täiesti iseseisvalt oma kodus kokku panna, nii et uus ja luksuslik saun valmib kiiresti ja  hõlpsasti, sõltumata asukohast.

Mitmele inimesele saun ehitada?

Sauna valimisel peab muuhulgas arvestama ka inimeste arvuga, kes sauna potentsiaalselt kasutama hakkaksid. Mugavaks väikesaunaks loetakse sauna, mille lavale mahub üks inimene pikutama, s.t lava pikkus on 2 m. Sinna mahub mugavalt istuma nii kahe, kolme kui ka neljakesi. 

Aga kui on soov kasutada sauna just privaatse mõtte- ja naudingupaigana, saab Nomwood sulle luua isegi väiksema, just ühele inimesele mõeldud sauna. 

Siiski eelistavad inimesed enamasti suuremat sauna, kuhu mahuvad mõnusasti ära nii perekond kui ka sõbrad. Seetõttu leiab Nomwoodi saunavalikust ka suuremaid saunamaju neile, kes eelistavad sauna koos teistega kasutada. Vastavalt sinu eelistustele ja vajadustele aitab Nomwood luua nii kohandatud infrapuna- kui ka leilisauna.

 

Millega sauna planeerimisel veel arvestada?

 

Enne ostu sooritamist leia kindlasti vastused ka järgnevatele küsimustele:

 • Millist küttekollet eelistaksid?
 • Kas sooviksid lavale ka eridisaini või nt leiliruumi viimistlusmaterjali?
 • Millist saunaust sooviksid kasutada?
 • Milliste võrkudega (voolu-, veevõrk) sa oma sauna liita sooviksid?
 • Millisel viisil peaks saun sinuni jõudma – ühes tükis, sõlmedena või lihtsalt materjali kujul?

Näiteks küttekolde puhul on välisaunades populaarsemad just puitküttega kerised, samal ajal sisesaunades kasutatakse tihtipeale just elektrikeriseid. Soovi korral saab sauna teha ka gaasikerisega. Ei tohi ka unustada, et oluline on teada erinevaid regulatsioone, millega saun kooskõlas peab olema. Siinkohal saame hea meelega oma kogemuste ja teadmistega sulle abiks olla!

 

Millest üks kvaliteetne saun valmistatud peab olema?

 

Sauna valimisel tuleb meeles pidada, et saun ei ole hooajaline ost, mille järgmisel aastal välja vahetad, vaid miski, mis peab vastu pidama aastaid ja isegi aastakümneid. Seepärast kasutab Nomwood oma töös kvaliteetset puitu. Näiteks seinte valmistamisel eelistame kasutada Põhjamaa kuuske, lava jaoks leppa või haaba, ent kui on soov oma saunale n-ö vürtsi lisada, leiab valikust ka eksootilisi puuliike. Eelmainitud puitmaterjalide kasutamisel võid olla alati kindel, et saun ei kaota ajapikku oma kvaliteetset välimust, vaid püsib värskena ka pikema aja möödudes.

Loomulikult kuulub iga sauna juurde ka üks korralik uks. Nomwood eelistab leiliruumide ustena kasutada just klaasuksi. Ent igal juhul jääb otsustusõigus sinule, sest sõltuvalt sellest, kas soovid leiliruumi rohkem valgust või just privaatsust, sobib ukseks nii kirgas kui ka pronksitoonis klaasuks või hoopiski puituks.

Lisaks muude eriomaduste täpsustamisele saad näiteks välisauna tellimisel kaasa rääkida ka oma sauna katusekatte tüübi valimisel. Näiteks välisaunadele pakume nii rullmaterjalist kui ka katuseplekist katteid. Samuti saad valida saunale just sellise katuse tüübi, mis sobiks kõige paremini sinu kodu arhitektuuri ja olekuga. Näiteks sobib Nomwoodi välisaunade moodne stiil suurepäraselt basseini või siseõue kõrvale. Seega värskenda ja täienda julgelt oma kodu interjööri just Nomwoodi poolt pakutava tipptasemel saunaga.

 

Kus valmivad parimad saunad?

 

Sõltumata sellest, kas sul on mõttes sisesauna või hoopiski saunamaja ost, on Nomwood kõige kiirem ja mõistlikum lahendus. Uue infrapuna- või traditsioonilise sauna ostmiseks küsi julgelt nõu Nomwoodi müügiesindajatelt, kes aitavad sul leida sinu ruumi jaoks sobivaima sauna, pannes esikohale sinu ootused, soovid ja kõrgeima kvaliteedi. Ainult nii valmibki unikaalne ja tipptasemel saun, mis on loodud just sinule.