Kasvuhooned – kuidas valida ja kust osta

Kasvuhoone müük kogub üle terve maailma kõvasti tuure. Kui varem oli taimede, lillede ja erinevate viljade kasvuhoones kasvatamine pigem ärilistel eesmärkidel tegutsevate aednike pärusmaa, siis täna omavad tänu innovaatilistele materjalidele ja inseneeria pidevale arengule kasvuhoonet ka tavamajapidamised.

Kas sa vajad kasvuhoonet?
Kasvuhoone plussid ja miinused
Kasvuhoonete tüübid mida sa peaks kaaluma
Milliseid kasvuhoone materjalid on parimad?
Kasvuhoone aksessuaarid
Kasvuhoone kokkupanemine
Nipid algajale kasvuhoone ostjale

Tänapäeval on väga tavaline, et eramajapidamiste tagahoovides on väikesed kasvuhooned, kus kasvatatakse oma pere tarbeks kurke, tomateid, vahvaid taimi ning – miks mitte – viinamarju! Enne kasvuhoone ostmist tee endale aga selgeks, kas ja milleks Sul kasvuhoonet vaja on ning, kuidas valida just see kõige parem ja Sinu vajadustega sobiv soodne kasvuhoone.

Sirvi Nomwoodi lehel olevaid kasvuhooneid: vaata siit.

Kas Sul on vaja kasvuhoonet?

Kasvuhoones erinevate viljade ja taimede kasvatamine on viimasel ajal eramajapidamiste seas väga populaarseks muutunud:
Tänu uutele innovaatilistele materjalidele on kasvuhooned tunduvalt vastupidavamad ja odavamad
Paljud tootjad, ka meie Nomwoodis, on need arengud oma praktikasse rakendanud. Saadaval on lai valik erinevas hinnaskaalas, suuruses ja stiilis kasvuhooneid.

Kodune kasvuhoone tõstab toidu kvaliteeti
Toidukvaliteet on muutumas üha suuremaks globaalseks probleemiks. Ka toidu hinnad on tänu transpordikulude suurenemisele märkimisväärselt tõusnud. Õige pea on käes hetk (ja mõneti ka juba on), mil tervislikum, odavam ja turvalisem on ise oma perele toitu kasvatada.

Kliimamuutused tekitavad inimestes välitingimustes toidu kasvatamise suhtes ebakindlust ning vähendavad ka saagikust. Üha karmima ilmastiku tõttu muutub ka pinnas ebakvaliteetsemaks. Tugevad vihmahood ujutavad üle põllud ja uhuvad laiali viljaka pinnase, kus paiknevad mulla toitained.

Parim kindlustus ootamatute ilmastikunähtuste vastu on kasvatada oma saaki turvalises ja hästi hoitud kasvuhoone keskkonnas.

Kasvuhoone aianduse plussid ja miinused

Lisaks eelpool mainitud trendidele on kasvuhoonel veel mitmeid praktilisi eeliseid, kuid ka mõned miinused.

Kasvuhooaeg pikeneb

Kasvuhoones erinevaid taimi kasvatades saad Sa kogu protsessiga alustada varem. Nõnda on seemned sooja ilma saabudes juba idanenud ning valmis õue kolima. Tänu kasvuhoonele saad Sa kasvu- ja saagilõikamise perioodi pikendada.

Värsked juurviljad aasta läbi

Soojemates kliimavöötmetes või soojustusega kasvuhoonetes on Sul võimalik erinevaid toidukultuure kasvatada aasta läbi.

Kaitseb võrseid ja istikuid karmi ilma eest

Kasvuhooned kaitsevad hapraid uusi võrseid ja noori istikuid öökülmade, jaheda kevadise ilma, kõvade vihmahoogude, tuule ja rahe eest.

Kaitseb võrseid mullas ja õhus liikuvate kahjurite eest

Mullas peituvad kahjurid, näiteks nälkjad ja jõhvussid, võivad öösiti maapinnale tulla ja teha kahju hapratele uutele võrsetele ja noortele istikutele. Õhuga edasi kanduvad kahjurid, nt kapsöölased võivad erinevate kapsaliste idusid hävitada.

Kaitseb lindude eest võrseid

Lindude aktiivsus tõuseb kevadeti, mistõttu kraabivad mõned linnuliigid söögiks kõlbulikke usse ja putukaid otsides pinnase pealmisi kihte. See häirib aga seal idanevaid seemneid. Lindude rünnakud ohustavad ka noori tärkavaid võrseid.

Taimi saab kasvatada istutuspottides või peenras

Kasvuhooneid kasutatakse eelkõige selleks, et seemned esmalt sisetingimustes idanema panna ja need siis hiljem välistingimustesse ümber istutada. Taimi võib kasvuhoones olevates istutuspottides või riiulitel ka küpse eani kasvatada. Kasvata kasvõi kasvuhoone peenardel, kuna nõnda saavad õhus liikuvatele haigustele altid kultuurid, nt tomatid, suuremaks kasvada.

Säästa raha

Soodne kasvuhoone on kindel valik ning sealne pideva järelevalve all olev keskkond aitab seemnetel paremini idanema minna. Tänu sellele saad Sa kasvatada nii palju taimi, kui soovid, ilma et peaksid uute istikute eest eraldi maksma.

Miinused:

Kui Sa valid oma elupiirkonnale vastava kasvuhoone koos kõigi tarvilike lisaosadega, siis ei pea Sa küll millegi pärast muretsema!

Kastmist tuleb hoolega jälgida

Kuna vihm kasvuhoones olevaid taimi kasta ei saa, siis tuleb Sul endal sealse pinnase niiskusele regulaarset tähelepanu pöörata. Automaatsed kastmissüsteemid aitavad Sul igapäevaseid kastmisi vastavalt vajadusele reguleerida ja oma elu seeläbi lihtsaks ja mugavaks muuta.

Taimed võivad üle kuumeneda ja ära närbuda

Suletud kasvuhoonel on oht suviti liiga kuumaks minna. Seetõttu võivad sealsed taimed närbuda või isegi surra. Enamik kasvuhooneid on küll automaatse ventilatsioonisüsteemiga, kuid manuaalselt juhitavad tuulutusavad võivad kuuma ilma korral (näiteks ise kodust eemal olles) olla kogemata suletud. Automaatsed tuulutusavad on sellise olukorra vältimiseks suurepärane lahendus, need on üldjuhul ka laialdaselt kättesaadavad ning kasvuhoonete konstruktsioonidele kergesti lisatavad.

Milliseid eri tüüpi kasvuhooneid on olemas?

Kasvuhoone müük on üha enam populaarne. Kuid, ideaalse kasvuhoone väljavalimine võib olla üsna heidutav ülesanne, sest tegemist on investeeringuga, mis nõuab esmalt enda teemaga kurssi viimist. Et valiku seas paremini orienteeruda mõtle esmalt läbi, mis on Sinu soov ja vajadused.

Minikasvuhoone

Minikasvuhoone on soojustamata lahendus, mis on mõeldud otse peenrale asetamiseks. See on hea keskkond, kus seeme saaks idaneda ja ümber istutatud istikud kohaneda. Minikasvuhooneid kasutatakse eelkõige varakevadel seemete idanemiseks, sest vastasel juhul võivad need öökülma ja jahedate kevadvihmade tõttu hukkuda. Minikasvuhooneid saab vastavalt vajadusele ka teistele peenardele tõsta. Laia valikuga tutvumiseks külastage Nomwoodi kodulehekülge.

Entusiasti kasvuhooned

Väikesed ja keskmise suurusega n-ö entusiasti kasvuhooned on väga populaarsed seemnete idandamiseks ja istikute kasvatamiseks, et need siis hiljem õues olevatesse peenardesse ümber istutada.

Lisaks töötab see kui istutusmaja, kus on võimalik aiatööriistu ja -vahendeid hoida ning saaki talviseks hoiustamiseks ette valmistada. Kasvuhoonete seinad on valmistatud kas selgest või poolhajutatud materjalist, sest seemnetele paistev valgus soodustab nende kasvu. Tutvu meie hobi-kasvuhoonete valikuga.

Tõelise kasvataja kasvuhooned

Tegemist on suurema kasvuhoonega, millel on reguleeritavad riiulid ning, kus saab taimi kasvatada aastaringselt. Kvaliteetne kasvuhoone on valmistatud hajutatud või poolhajutatud materjalist. Need sobivad seemnete paljundamiseks ja siseruumides taimede ja muude toidukultuuride kasvatamiseks. Kasvuhooned on piisavalt suured, et seal ka juba koristatud saaki kuivatada ja ladustada. Tutvu meie valikuga siin.

Teine võimalus kasvuhoonete tüüpe eristada on teha seda temperatuuri järgi. Sul on võimalik valida kolme peamise võimaluse vahel: kuum, soe ja jahe.

Kuum kasvuhoone

Kasvuhoone stabiilne temperatuur jääb vahemikku 65-70 kraadi või enam. Antud temperatuur sobib eksootiliste ja troopiliste taimede kasvatamiseks. Soojataseme säilitamiseks on vaja lisaks la kütteseadmeid ja spetsiaalseid valgusteid.

Soe kasvuhoone

Soojade kasvuhoonete stabiilne temperatuur jääb vahemikku 50-55 kraadi. Selline temperatuur sobib taimedele, mis kasvavad välitingimustes või köögiviljaaias. Talveõhtutel võib tekkida vajadus kasvu soodustamiseks mõeldud valgustite või soojusvalgustustite järele.

Jahe kasvuhoone

Jahedate kasvuhoonete stabiilne temperatuur jääb vahemikku 40-45 kraadi. Tegemist on ideaalse temperatuurivahemikuga, kui Sa soovid panna seemneid idanema ja suvekuudel istikuid ning köögivilju kasvatada. Spetsiaalset kasvu soodustavat ega soojusvalgustust ei ole üldjuhul tarvis.

Milliseid tegureid tuleks kaaluda kasvuhoone ostmisel?

Ventilatsioon

Kasvuhoonerikete üks peamiseid põhjuseid on ülekuumenemine. Kvaliteetne kasvuhoone säilitab sooja temperatuuri ka jahedamatel kuudel, soojadel kuudel tuleb kuum õhk välja lasta. Arvesta kasvuhoone valimisel õhuvooluga – õhk peab saama liikuda kasvuhoonesse sisse ja sealt välja. Uuri järgi, kas kasvuhoonel on üleval õhuava ja põranda juures õhu sisselaskeava.

Lisaks käsitsi opereeritavatele ventilatsiooniavadele on olemas ka päikesepatareid, mis vajadusel ventilaatorid avavad. Nii saad Sa ka kõige kuumemal ajal kuskil eemal olla ja sooja suve nautida ega pea muretsema, et taimed üle kuumenevad. Mõnedel kasvuhoonetel on ka imiventilaatorid, mis on abiks kevad-suvisel perioodil.

Isolatsioon

Piirkond, kus Sa elad, määrab selle, kui palju soojusjuhtimist Sinu kasvuhoone vajab. Kasvuhoone kattematerjal ja konstruktsioon peab kasvuhoones soojust hoidma. Seda ka jahedate ilmade puhul. Korralik isolatsioon on võrdlemisi odav kasvuhoone soojendamise lahendus.

Erinevast materjalist valmistatud kasvuhoone katted pakuvad vastavalt nende omadustele ka eritasemelist isolatsiooni.

Siin Sa näed kasvuhoonegaaside isolatsiooniväärtuste suhtelisi erinevusi.

Kasvuhoone kattematerjalid

Kasvuhoone katted R – Väärtus U – Väärtus
Polüetüleenkile, ühekihiline 0.83 1.20
Üks klaasiruut, 3mm 0.95 1.05
4mm topeltseinaga polükarbonaat 1.43 0.70
6mm topeltseinaga polükarbonaat 1.54 0.65
8mm topeltseinaga polükarbonaat 1.60 0.63
10mm topeltseinaga polükarbonaat 1.89 0.53
Topelt klaasiga tormi aknad 2.00 0.50
8mm kolmekordne polükarbonaat 2.00 0.50
3.5mm polüetüleenist kaksiksein 2.10 0.48
5mm polüetüleenist kaksiksein 2.30 0.43

 

R-väärtus: materjali isolatsioonivõime mõõtmine. Kõrgem R-väärtus viitab kõrgemale isolatsiooni väärtusele.

U-väärtus: soojuskadu mõõtmine materjali kaudu. Mida madalam on U-väärtus, seda vähem läheb ka soojust kaduma.

Kasvuhoonete müüjad pakuvad lisaks hea isolatsiooniga kattematerjalile ka erinevate kasvukeskkondadega sobivaid soojustuslahendusi. Kasvuhoone vundament, seinad ja katus on kõik soojustatavad. Hobiaedniku jaoks on soodne ja lihtne meetod näiteks UV-kaitsega polüetüleenist mullikile, mis on saadaval enamikes aianduskeskustes. Soovitame valida suurte mullidega kile, kuna see juhib paremini nii soojust kui ka valgust.

Paneeli läbipaistvus: hajutatud vs läbipaistev

Mõned kasvuhooned on projekteeritud läbipaistva katte või paneelidega, kuid on ka poolläbipaistvate või läbipaistmatute katetega kasvuhooneid. Valikus on ka poolhajutatud katteid, mille omadused sarnanevad läbipaistvate ja hajutatud mudelitega.

Läbipaistvad kattepaneelid tagavad otsese valguse, läbipaistmatud paneelid aga hajutatud valguse. Kui Sa soovid kasvuhoonet seemnete idandamiseks ja hiljem ümber istutavate istikute kasvatamiseks, on läbipaistev kate parem valik, kuna see tagab rohkem valgust.

Enda soovile vastavat kasvuhoonet võite küsida meie spetsialistidelt.

Kui Sa plaanid kasvuhoones kasvatada taimi seni, kuni need suureks võrsuvad, on hajutatud kate parem valik. See tagab tasakaalustatud kasvuks vajaliku ühtlase valguse, mis hoiab omakorda ära n-ö kuumade alade tekke.

Hajutatud valgus pakub hoolimata levinud arvamusest taimedele suurepärast kasvukeskkonda. See ei pruugi tunduda nii ere kui otsene valgus, kuid kõige tõhusama fotosünteesi tagabki just see valgus, mis ei ole inimese silmale nähtav. Hajutatud valgus paistab taimedele peale erinevate nurkade alt, mis tasakaalustab nende kasvuprotsessi ega lase taimedel kasvades liiga pikaks venida. Tänu hajutatud valgustusele areneb taimedel välja tasakaalukam ja kompaktsem struktuur.

Poolhajutatud kate aitab lüüa kaks kärbest ühe hoobiga: see pakub nii läbipaistva kui ka hajutatud katte eeliseid. Tänu poolhajutatud katetele saavad idanema pandud seemned varakevadel kasvuks vajalikku osalist valgust. Tegemist on universaalse kasvuhoone kattega.  

Läbipaistva kattega kasvuhoone tagab üldjuhul soojema ja otsese valguse, mis soodustab seemnete kasvu. Hajutatud kattega kasvuhooned sobivad erineva saagi kasvatamiseks aasta läbi. Osaliselt hajutatud kattega kasvuhooned pakuvad aga mõlema – läbipaistva ja hajutatud – eeliseid.

UV-kaitse

Päikesevalgus lagundab aja jooksul plastikmaterjali. Maksimaalse eluea tagamiseks peaks nii kasvuhoone raamistikku kui ka selle klaase töötlema UV-kaitsega. Vali kindlasti kasvuhoone, millel on UV-kaitse sertifikaat. Mõnel kasvuhoonel juba on UV-kaitsega väliskiht. Ole ettevaatlik, et Sa seda kihti ei kahjustaks.  

Vastupidavus

Kasvuhoone kattematerjal peab olema piisavalt tugev, et kohalikus kliimas vastu pidada. Kui kasvuhoone paikneb puude läheduses, siis peab selle kattekiht olema piisavalt tugev, et langevad oksad seda ei kahjustaks. Kui Sa elad piirkonnas, kus talviti on palju lund ja miinuskraadid, siis peab kasvuhoone katus olema valmistatud materjalist, mis peab lume raskusele ja miinuskraadidele vastu.  

Kohaldatavus

Kasvuhoonet peaks olema võimalik vastavalt oma vajadustele reguleerida. Näiteks sättida kasvuhooneriiuleid vastavalt oma taimekasvatusplaanile. Madalal asetsevad riiulid sobivad seemnete idandamiseks ja istikute jaoks, kuid küpsete taimede jaoks on vaja üksteisest kaugemal asetsevaid riiuleid. Mõned kasvuhooned on disainitud nõnda, et nende sisepinda saab ka laiendada.

Milliseid materjale peaksid kasvuhoone huvilised kasutama?

Klaasimine/katmine

Kasvuhoonete klaasimise võimalused ja väliskattematerjalid on viimastel aastatel palju edasi arenenud. Täna kasutatakse mitmeid plastikmaterjale ja paneelide kujul olevat karastatud klaasi, mis on saadaval nii läbipaistvana kui ka hajutatuna.

Klaas ja läbipaistev plastik töötavad enam vähem samamoodi, võimaldades valguse läbilaskmist, hoides soojust samal ajal sees. Plastik on küll kergem ja odavam, kuid ei pea ilmastikule ja aja möödumisele nii hästi vastu. Klaasist kasvuhooned maksavad esialgu küll rohkem, kuid on vastupidavamad.

Kasvuhoonet ostes mõtle enne läbi, milleks Sul kasvuhoonet tarvis on. On see hooaja pikendamiseks või soovid Sa seal ka üle talve erinevaid vilju kasvatada. Jahedamates piirkondades on kindlasti vaja hästi isoleeritud kattega kasvuhoonet.

Karastatud klaas

Karastatud klaas on läbipaistev, selle pind on tugev ning see talub hästi hooajaliste temperatuuri muutuste tõttu tekkivaid laienemisi ja kokkutõmbumisi. Kolme millimeetri suurusest ühekordsest paneelist piisab, kuid nelja millimeetrine on tunduvalt tugevam ning see pakub täiendavat soojustust. Karastatud klaas on kallim kui polükarbonaatpaneelid, kuid on seejuures ka vastupidavam ja kriimustustekindel.

Klaaskiud

Tänu sellele, et klaaskiud on poolläbipaistvad, tagavad need hästi hajutatud valguse. Klaaskiud säilitavad soojust tunduvalt tõhusamalt kui klaas. Välispind võib olenevalt sellele paistvast päikesevalgusest 6-10 aasta jooksul muutuda. See muutub reljeefseks ja kollaseks ning võib ligi tõmmata mustust ja prahti.

Polüetüleenkile

UV-ga töödeldud polüetüleenkile kasutatakse tavaliselt suurte kaubanduslike kasvuhoonete katmiseks, sest materjal on suhteliselt odav ja kergesti hooldatav. Polüetüleenkile poolläbipaistvus tagab poolhajutatud valguse ja selle kahekordne sein juhib hästi soojust. Polüetüleenkile peab välitingimustes vastu vaid 3-5 aastat, kuna tugev tuul ja lumi võivad materjali välja venitada ning sellele kukkuvad puuoksad võivad materjali katki teha.

Kahe seinaga polüetüleen

Kahe seinaga kõrgtihedad polüetüleenist paneelid on paindlikumad kui polükarbonaatpaneelid ja tugevamad kui polüetüleenkile. Materjal on kahekihiline, sellel on sisemised seinad, mis eraldavad paneele tekitades sinna sisemise õhuruumi. Kahe seinaga polüetüleen tagab suurepärase isolatsiooniväärtuse. Materjali on töödeldud UV-kaitsega, tänu millele on tagatud pehme ja hajutatud valgus, mis laseb ca 75% looduslikust valgusest läbi. Kahe seinaga polüetüleen on välimuselt piimvalge või läbipaistmatu.

Polükarbonaat

Vastupidav ja kerge, UV-ga töödeldud polükarbonaat on kaasaegne ja kvaliteetne kasvuhoonete kattematerjal. Erineva paksusega polükarbonaatpaneelid tagavad küll klaasi läbipaistvuse, kuid see ei ole nii tugev ega kriimustuskindel kui karastatud klaaspaneel. Ühe seinaga polükarbonaat ei juhi nii hästi soojust kui mitmekihiline. Materjal ei ole väga tugev ega hajuta hästi ka valgust. Polükarbonaadist katete eluiga on tavaliselt ca 15 aastat või kauem.

Kahe seinaga polükarbonaat

Mitme seinaga polükarbonaadist kasvuhoonekate on populaarne, sest materjalil on sisemised õhuruumid, mis pakuvad lisatugevust ja head isolatsiooni. Mitmekihiline polükarbonaat tagab hajutatud valguse.

Kolmekordne seinaga polükarbonaat

Kattekihil on kõik kahe seinaga polükarbonaadi eelised, kuid lisaks on see ka tugev ja juhib hästi soojust. Eriti hästi sobib see jahedasse kliimasse, et aastaringselt siseruumides vilju kasvatada. Kolmekordne polükarbonaat talub hästi lume raskust ja külma ilma ega pragune.

Polükarbonaadist kasvuhoone klaasi soojusjuhtivus. Paremal olevalt pildilt on näha, et tegemist on võrdlemisi tugeva konstruktsiooniga.

Märkus: vertikaalsel eraldajal on kolm funktsiooni: need lisavad paneelile struktuurilist tugevust, suurendavad õhuruumi abil soojustusväärtust ja aitavad hajutada paneele läbivat valgust.

Raamid

Kvaliteetne kasvuhoone tähendab, et selle raam tagab konstruktsioonile struktuurse terviklikkuse ja on mõeldud kasvuhoone katte kinnitamiseks. Saadaval on erinevatest materjalidest valmistatud kasvuhoone raamid.

Alumiinium

Alumiiniumist raam on tugev, kergekaaluline ega roosteta. Alumiinium on kasvuhoonete valmistamisel kõige populaarsem materjal ning väga vastupidav. Osadel alumiiniumraamkonstruktsioonidel on väljaulatuvad kanalid, kuhu saab kattepaneelid paigaldada.

Alumiinium ei juhti hästi soojust, mistõttu võib tekkida mõningane soojuskadu. Tänu pulbervärvidele on võimalik säilitada raami kena välisviimistlus. Pulbervärve on saadaval lai valik.

Teras

Tsingitud terasest raamid on väga tugevad, võrdlemisi soodsad ning vastupidavad. Terasest raamid kaetakse sageli polüetüleenkilega, sest teised kattematerjalid vajavad kinnitamiseks süsteeme, mida terasest raamidele ei ole võimalik paigaldada. Terasraamid on küll võrdlemisi rasked, kuid tänu sellele peab kasvuhoone vastu ka tugevale tuulele. Terasest raame kasutatakse eelkõige suurte kaubanduslike kasvuhoonete ehitamisel.

Plastikust raamid

Plastikust raamid koguvad populaarsust, sest need on kena välimusega, soodsamad kui alumiinium ning parema soojusjuhtivusega kui terasest või alumiiniumist raamid. Plastraamid ei ole küll nii tugevad kui metallraamid, mistõttu kasutatakse neid peamiselt väiksemate kasvuhoonete puhul. Plastraamid on sageli mõeldud kasutamiseks koos polükarbonaatpaneelidega.

Puit

Puidust kasvuhoone raame kasutatakse sageli ise tehtud kasvuhoonete puhul. Puit on esteetiliselt meeldiv, võrdlemisi keskkonnasäästlik ning piisavalt tugev ja vastupidav. Puit võib aga mädaneda, mistõttu ei tohi see kokku puutuda maapinna ega niiskust kinnihoidvate pindadega.

Millised on olulised kasvuhoone tarvikud?

Sama oluline, kui kvaliteetne kasvuhoone, on ka selle erinevad tarvikud. Vaata kindlasti järgi, millised esialgse komplektiga ühes tulevad. Kuigi enamus kasvuhooneid müüakse lõpptarbijale kasutusvalmilt, on siiski mõned nüansid, millele võiks mõelda.

Automaatsed tuulutusavad

Kasvuhoonete sisetemperatuuri reguleeritakse tuulutusavade abil. Näiteks teevad päikeseenergial töötavad tuulutusavad aedniku elu väga mugavaks. Avad avanevad ja sulguvad vastavalt temperatuurimuutustele. Tänu ventilatsiooniavadele saad Sa kindel olla, et kasvuhoones kasvavaid taimi ei ohusta kuumarabandus.

Automaatne niisutussüsteem

Istikute kastmine on ütlematagi oluline. Seda teha unustades on oht neist lausa ilma jääda. Automaatseid tilkumise põhimõttel ja akutoitel töötavaid niisutussüsteeme on võimalik seadistada vastavalt enda vajadusele. Nutikas niisutussüsteem töötab ka siis, kui Sina puhkad.

Kasvuhoone kaitsekate

Läbipaistvast või pooleldi hajutatud materjalist valmistatud kaitsekate aitab kasvuhoones olevat temperatuuri reguleerida. Kõige paremad on UV-kaitsega kootud kangad, mis on varustatud praktiliste messinghülssidega ning saadaval erineva tihedusega. Kaitsekattena on võimalik kasutada ka bambusest ruloosid, mis on saadaval erinevates sisustuspoodides.

Voolikud käsitsi kastmiseks

Noori võrseid on kastmisel liiga tugeva veejoaga kerge vastu maad suruda. Reguleeritavate otsikutega kastmisvoolikud aitavad Sul kasta nii võrseid kui ka istikuid ilma neid vigastamata. Voolik aitab Sul kasta ka kõrgetel ja sügavatel kasvuhooneriiulitel asuvaid taimi. N-ö udutamise programm aitab kasta alles idanevaid taimi ilma neid häirimata.

Istutamise pink

Seemneid idandades on tarvis kindlat pinda, kus istuda ja anumat, mis mahutaks piisavas koguses mulda ja kõike muud tööks tarvilikku. Hea oleks, kui peale töö lõpetamist saaks maha pudenenud mulla kergel moel anumasse tagasi tõsta. Spetsiaalsed istutamise pingid on disainitud kõike eelnevat silmas pidades. See aitab Sul hoida kõik tööriistad ühes kohas ning kasvuhoone korras.

Tsingitud terasest kinnitusklambrid

Tsingitud terasest kinnitusklambrid aitavad Sul oma kasvuhoone vundamenti tugevdada ja sügistormide eest kaitsta.

Kohandatavad kasvuhooneriiulid

Saadaval on erinevaid riiulite stiile, mis aitavad Sul oma kasvuhoonet vastavalt isiklikele eelistustele disainida. Näiteks on väga populaarsed reguleeritava kõrgusega alumiiniumriiulid. Samuti saad Sa riiuleid erineval moel ümber sättida, et maksimeerida ruumi kasutust ning muuta see visuaalselt atraktiivseks. Riiulid on saadaval erinevates toonides, plastikust vooderdise ja ratastega.

Soojendajad

Saadaval on mitmeid eri tüüpi kasvuhoone soojendajaid. Kasvu soodustavad valgustid lisavad ruumi soojust ilma mulda seejuures soojendamata. Osad lambid levitavad soojust kasvuhoone nurkadest ning teised laest. Viimased on võimelised soojendama tervet kasvuhoonet ka külmal talveajal.

Mida Sa peaksid teadma kasvuhoone kokkupanemise kohta?

Kasvuhooneid müüakse üldjuhul osadest koosneva komplektina, mille klient peab seejärel ise kokku panema. Enne ostu sooritamist uuri kindlasti montaažinüansside kohta, sest need erinevad üldjuhul tootepõhiselt.

Kasvuhoonet on võimalik kokku panna vaid 4-5 tunniga, kuid üldjuhul võtab see aega terve nädalavahetuse. Spetsiaalseid tööriistu ei ole vaja, kuid meistrimehe baasoskusi küll.

Üks kõige olulisemaid kasvuhoone kokkupanemise aspekte on asukoha ettevalmistus. Koht peab olema tasane, lame ja kindel. Suuremad kasvuhooned nõuavad tänu suuremale maa-alale ka põhjalikumat ettevalmistust. Mõnede projektide jaoks on esmalt vaja näiteks tsemendist või tellistest valmistatud vundamenti.

Kokkupaneku lihtsus on kasvuhoone valimisel oluline tegur. Nomwood pakub Sulle soovikorral ka kokkupanemise teenuseid. Meie tooteportfellis on ka selliseid kasvuhooneid, mille kokkupanemine nõuab vähem erinevaid osi ning, tänu millele on kogu protsess kiirem ja lihtsam.

Kuigi kasvuhoone kokkupanemisele kuluv aeg on oluline, ei tohiks see ostmisel peamine tegur olla. Oluline on ikka see aeg, kui kaua kasvuhoone vastu peab.

Abiks võib olla spetsiaalne peenra ehituseks tehtud fiksaatorjalg – vaata siit.

Nõuanded esmakordsele kasvuhoone ostjale

Tutvu garantiiga

Garantii pikkus ja tingimused võivad tootjate puhul erineda. Vaata kindlasti üle, millised on tootjapoolsed garantiitingimused. Näiteks: materjalide ja garantii kestus, mis garantii alla kuulub jms.

Minimeeri valguse varjud

Läbipaistva klaasi ja ühekihilise polükarbonaadiga kasvuhoonete varje on võimalik minimeerida. Trikk on üsna lihtne: puista kasvuhoone välisküljele valget kruusa. Valge värv peegeldab valgust ega lase varjudel tekkida.

Kontrollige paneelide paigaldussüsteeme

Mõnede paneeli tüüpi kattesüsteemide puhul kasutatakse klambreid, et paneele paigal hoida. Teiste süsteemide puhul kasutatakse näiteks kummitihendeid. Kummitihendid juhivad paremini soojust.

Vertikaalsed siledad pinnad

Vali siledate vertikaalsete väliskattepindadega (nt maast laeni paiknevad täispaneelid) kasvuhoone. Osadel kasvuhoonetel on horisontaalselt jooksvad väiksemad paneelid. Väljaulatuvad horisontaalsed servad koguvad aja jooksul aga mustust või võib sinna kasvada sammal.

Suurem kasvuhoone on parem

Kui vähegi võimalik, siis võta suurem kasvuhoone, kui esialgu planeeritud. Nii kasvuhoonete, aiamajade kui puitmajadega puhul läheb ruumi tarvis ikka rohkem kui vähem. Kui sa soovid oma olemasolevat kasvuhoonet laiendada, siis selleks on olemas spetsiaalsed komplektid.

Aitame hea meelega kasvuhoone ostmisel!