Aiamaja ostmine vs ehitamine – kumba eelistada?

Aiamaja

 

Küllap nõustud, et emotsioonid on need, mis jäävad inimestele meelde ja toovad meie ellu õnnetunde. Üks parimaid kohti, milles viibimine ja tegutsemine häid emotsioone tekitab, on loomulikult aiamaja.

Olgu selleks suvine grilliõhtu pere või sõpradega…

Pühapäevahommikune raamatu lugemise puhkepaik…

Või lihtsalt vaikne koht, kus tööasjadele keskenduda ja mida kodukontorina kasutada… 

Aiamaja on see paik, mida iga inimene enda ellu vajab.

Aga isegi kui oled unistamise käigus jõudnud selgusele, kuidas sina kõige meelsamini aiamaja kasutaksid, tuleb enne unistuste realiseerima hakkamist leida vastus kõige suuremale küsimusele: kas ehitada aiamaja ise või hoopiski tellida ja osta see meistrite käest? Ning millest selle juures lähtuda? 

Sellest artiklist leiad selge tegevuskava, mille alusel oma unistuste aiamajani jõuda.

 

Visualiseeri ja sõnasta eesmärk

 

Iga suurema või väiksema projekti edu nurgakiviks on selge visioon ja eesmärk. Seetõttu alusta ka sina oma mõtete elluviimist kõige tähtsamast ehk mõtle täpselt välja, MIKS sa aiamaja endale soovid ja MILLIST eesmärki see igapäevaselt sinu ja sinu pere elus täitma hakkaks. Kui pole selget sihti silme ees, on tulemuseks midagi kõikide asjade vahepealset, mis ei pruugi reaalsuses sinu südamesoovidele vastata.

Seega esimese asjana pane enda jaoks kirja “unistuste aiamaja” visioon, kuhu lisad kõik tegevused, mida selles tegema sooviksid hakata või mis funktsiooni see sinu pere jaoks täidaks. Siin on sulle inspiratsiooniks mõned mõtted, mille jaoks aiamaja üheks parimaks paigaks on:

 • Kodukontori “tegemine”, kus vajadusel ka kliente vastu võtta,
 • Raamatu lugemine,
 • Ürituste korraldamine (grilliõhtud, sünnipäevad jms),
 • Aiatööriistade hoiustamine,
 • Soovi korral hoopis suures suvemajas elamine,
 • Päikesetõusu või õhtupäikese nautimispaik,
 • Öömaja külalistele,
 • Pere pesamunadele mõnus lastemaja või jututuba.

Seda nimekirja võib lõputult pikendada, sest aiamaju saab luua ükskõik milliseks otstarbeks. Sina saad olla nii visionäär kui ka arhitekt.

Ühtlasi mida täpsem on sinu enda soovide nimekiri ja visioon, seda lihtsam on hiljem ka ise seda ehitama hakata või just meistrimeestele tellimus edastada. Ole loov ja detailne!

 

Vaata hoovis ringi

 

Kui oled aiamaja funktsiooni enda jaoks lahti mõtestanud, vaata oma koduhoovis ringi ja mõtle, kuhu selle täpsemalt paigutada võiks. On selleks mõni aianurgake peenramaa kõrval või paigutaksid sa selle hoopis maja ette aiavärava lähedale? Valikuid on mitmeid.

Pane vaimusilmas paika, kuhu aiamaja võiks tulla, ning kirjuta üles ka täpsed mõõtmed, kui suurt ehitist antud maalapp võimaldab. Muuhulgas tasub mõelda ka oma naabritele, et loodav majake nende tegemisi nii sõna otseses kui ka kaudses mõttes varjutama ei hakkaks (nt kõrgema aiamaja vari võib varjata peenramaad päikesevalguse eest vms).

Kindlasti arvesta aiamaja visualiseerimisel ja mõõtmete kavandamisel ka sellega, et suuremate aiamajade puhul võib sul vaja minna ka ehitusluba. Kui sinu aiamaja pindala jääb aga alla 20 m² ja kõrgus alla 5 m, pole ehitusluba vajalik ning tänu sellele pääsed ka ebamugavast paberimajandusest.

Seetõttu keskendume ka Nomwoodis peamiselt just selliste aiamajade tootmisele ja müügile, millele pole ehitusluba tarvis. Küll aga teostame soovi korral ka suuremaid eritellimusi, ent sellisel juhul tasub aegsasti silm peale visata ka ehitusloa jt dokumentide vajalikkusele.

 

Aiamaja loomise retsept

 

Nüüd, kus sul on teada nii aiamaja funktsionaalsus kui ka potentsiaalne asukoht, on veel jäänud paar viimast sammu, enne kui saab labida maasse lüüa. Selleks juhime nüüd sinu tähelepanu aiamaja kujundusele ja komponentidele.

 

Aiamaja kujundus ja värv

 

Ehitise disain ja värv on peamised asjad, millega aiamaja kujundamisel arvestada, sest nendest sõltub suures pildis see, kas aiamaja sobib sinu koduhoovi interjööriga kokku või mitte. 

Aiamaja värvi valimisel on kaks lihtsat meetodit:

 1. Kui koduaias leiduvate värvide sulandamine ei ole sinu jaoks prioriteet, tee aiamaja oma lemmikvärvi;
 2. Kasuta värvitooni, mis sobituks kõige paremini sinu hoovi muude elementidega (taimed, peamaja, muud hooned, aiavärv jms).

Aiamaja kujundamisel leia enda jaoks vastused järgmistele küsimustele:

 • Kas soovid, et majale paistaks hommiku- või õhtupäike?
 • Kas aiamajal võiks olla ka terrass?
 • Kas lisada ka aknad ja uksed?
 • Kas ehitada viil- või kaldkatus?
 • Millised lisamugavused majale lisada (nt võrkkiige koht, väliriiulid ja -kapid, kuur vms)?

Mänguruumi ja erinevaid elemente, millega oma aiamaja kujundada, on väga palju. Kuigi dekoratsioonid ja nipet-näpet muud asjad saab ka juba valmis majale hiljem juurde lisada, on esmatähtis ikkagi põhidetailid paika saada. Seejuures on üheks väga tähtsaks “nurgakiviks” ehitusmaterjalid.

 

Võtmesõna: kvaliteet

 

Ehitusmaterjalidest sõltub peamiselt aiamaja kasutamise eluiga. Sõltuvalt sellest, kas soovid aiamaja kasutada vaid soojadel suvepäevadel ja -õhtutel või eelistaksid selles aega veeta ka Eestile omaselt jahedamal kevadel või sügisel, tuleks valida ka aiamaja ehitusmaterjal ja seinte paksus.

Näiteks meie oleme Nomwoodiga võtnud maksimaalse vastupidavuse ja kvaliteedi eesmärgil aiamajade ehitamisel kasutusse sellise huvitava materjali nagu CLT ehk ristkihtpuidu, mida kasutatakse tema kvaliteetsete omaduste tõttu isegi näiteks ärihoonete ehitamisel.

 

CLT-ehitis

Pilt. CLT materjalist ehitis Londonis, “The Smile”.

 

CLT paneelide ristuvad kihid tagavad nn lukustava efekti, mis garanteerib niiskustaseme muutuste korral (mis Eestis on vägagi varieeruv) plaadi mõõtude väga hea püsivuse ning samuti vähendab see märkimisväärselt puitmaterjali kuivamise negatiivseid mõjusid.

Samas, juhul kui kliendil on soov kevad-sügise või lausa aastaringse kasutusvalmidusega aiamaja ehitada, võtame aluseks karkassmajade iseloomujooned. Karkassile ehitamine võimaldab kasutada õhemaid CLT plaate ja muuhulgas lisada ka soojustuse, mis tagab aiamajas mõnusa olemise ka jaheda ilma korral.

Lisaks muudab CLT plaatide kasutamine aiamaja ehitamise töömahu küllaltki väikeseks, sest kui paljude tavapäraste aiamajade puhul tuleb lisaks kõigele ka sisepinnad erinevate materjaliga viimistleda, piisab Nomwoodi aiamajade juures vaid õlitamisest, lakkimisest või värvimisest – täpselt nii, nagu ise soovid.

Loomulikult on ka Nomwoodi aiamaja enda kokkupanek kordades kiirem, sest aiamaja detailide ja plaatide “kokku kruvimine” ei võta pikki tunde või lausa päevi, nagu tavalise jupikaupa aiamaja ehitamine. Nomwoodi puhul võid arvestada ühe pikema pärastlõunaga ja maja ongi naksti valmis! Lühidalt – tunduvalt lihtsam, kiirem ja kvaliteetsem tulemus.

 

Plaan paigas – mis edasi?

 

Teades täpselt, mida, kuhu ja kuidas endale koduhoovi saada soovid, seisad silmitsi veel viimase lahendust ootava küsimusega – kas riskida ja üritada ehitada aiamaja ikkagi ise või tagada endale südamerahu ja tellida aiamaja oma ala ekspertidelt?

Sellele küsimusele ei ole õiget ega valet vastust. Küll aga jõuad sina enda jaoks õige vastuseni, kui mõtestad enda jaoks lahti need teemad:

 • Kas mul ja mu pereliikmetel on piisavad oskused aiamaja nullist valmis ehitamiseks?
 • Kas mul on aega ehitusprotsessiga mitu nädalat tegeleda või pigem eelistaksid ikkagi mõnepäevast või lausa mõnetunnist lahendust?
 • Kas riskida ise kavandamisega ja ehitamisega või edastada oma täpne visioon tippspetsialistidele, kelle käe all valmib igal juhul kvaliteetne lõpptulemus?
 • Kas ma oskan ette näha kõiki takistusi, mis aiamaja ehitusega kaasneda võivad?
 • Kas minu jaoks on tähtis oma unistuste aiamaja saada võimalikult odava hinnaga või rõhuda kvaliteedile ning välja käia natuke kõrgem, ent siiski igati mõistlik ja vääriline summa?

Kui oled nendele küsimustele enda jaoks vastused leidnud, siis oled kindlasti valmis ka oma aiamajaga algust tegema.

Ent sõltumata sellest, kas sinu süda tuksub ikkagi isetegemise rütmis või annad selle ülesande ehitusmeistritele, võiksid igal juhul pärast selles artiklis antud sammude läbikäimist ka oma ala spetsialistidega nõu pidada, et saaksid teadmised ja enesekindluse kõige eesootava suhtes.

 

Ajamaja-2

 

Mitte ostmine vs ehitamine, vaid ostmine + ehitamine

 

Tegelikult on Nomwoodil sulle lõputu ostmise ja ehitamise dilemma lahendamiseks pakkuda hoopiski kuldne kesktee! 

Nii et selle asemel, et endale 100% juba valmis aiamaja koju kohale tellida ja sellisel juhul oma unistuste aiamaja meisterdamisse üldse mitte panustada, võid tellida meie meistrimeeste poolt just sinu visioonide järgi valmistatud aiamaja detailid ja osad, mille saad kodus lihtsate juhendite ja jooniste abil täiesti iseseisvalt ning mängleva kergusega kokku panna!

Nii tagad endale meelerahu nii selles osas, et kogu aiamaja saab ehitatud spetsialistide käe all valminud kvaliteetsete materjalide abil, kui ka pakub uhkustunnet teadmine, et antud aiamaja on kokkuvõttes valminud ikkagi sinu usinate käte tööga! Nagu inglise keeles öeldakse: win-win situation! 

Korduma kippuv küsimus – kas enda planeeritud aiamaja saab lasta kokku panna? Loomulikult saab enda plaanidest koostatud aiamaja lasta ka Nomwoodil kokku panna.

 

Unistuste aiamaja checklist

 

Põhjaliku ülevaate lõpetuseks või kui sa oled hoopis ka üks neist, kes pigem laseb lihtsalt silmadega üle artikli ning jõuad hüpetega kohe lehekülje lõppu, on siin sulle veelkord välja toodud 5 tähtsaimat sammu, kuidas oma unistuste aiamaja ostu ja ehituseni jõuda:

 1. Mõtle, mis eesmärgil aiamaja endale soovid.
 2. Vaata hoovis ringi ja leia parim koht, kuhu soovitud parameetrite järgi aiamaja mahuks.
 3. Joonista või kirjuta välja aiamaja komponendid ehk nii disain, värv, katusetüüp, ehitusmaterjalid, lisamugavused jms.
 4. Sõltuvalt oma prioriteetidest ja väärtustest pane paika aiamaja eelarve (odav vs kallis, aeglane ehitus vs kiire tellimus, madal kvaliteet vs kõrge kvaliteet).
 5. Esita tellimus aiamajade meistritele ning pange üheskoos püsti üks vinge aiamaja!

Kui oled siiski otsustanud aiamaja algusest lõpuni iseseisvalt valmis pusida, siis igal juhul palju jõudu ja jaksu sulle! Enne alustamist oled iga kell oodatud konsulteerima ka meie ehitusmeistritega, kes on sulle rõõmuga valmis asjalikke näpunäiteid jagama. 

Samas kui soovid, et aiamaja valmiks mitte suve lõpuks, vaid kõigest loetud tundidega ja seejuures veel tippkvaliteediga, siis pane meile oma aiamaja soovid kirja ning viime koos sinu unistused ellu!